Zegarki marki Garmin Aktywnej Parki

Garmin Forerunner 735xt – Recenzja zegarka sportowego

1. O czym opowiem, a co pominę w tej recenzji?

Garmin Forerunner 735xt używam około roku (zresztą tak samo jak Agnieszka – kupiliśmy dwa egzemplarze). . Uważam, że wystarczająco długo, aby móc wypowiedzieć się o niektórych jego funkcjonalnościach, jak i codziennym użytkowaniu. 

Opiszę i ocenię tylko te funkcjonalności, których sam używam. Jest sporo takich, które nie są mi potrzebne, ale może dla kogoś innego byłyby istotne. W takim wypadku zapraszam do przeczytania pełnej specyfikacji urządzenia. 

Zaznaczam, że jestem amatorem jeżeli chodzi o te tematy więc nie będę zagłębiał się w stricte techniczne zagadnienia zegarka. W poniższej recenzji postaram się nie porównywać go z innymi modelami zegarków sportowych Garmina lub innych firm. Nie miałem z nimi do czynienia, więc moja opinia byłaby nieobiektywna. 

Wszystkie zdjęcia użyte w tym poście były zrobione 20.09.2018 z rana i przedstawiają nasze zegarki. Zdjęcia nie były poddawane retuszowaniu, aby przedstawić jak najbardziej realistyczny stan urządzeń. Zegarki nie były również jakoś specjalnie czyszczone przed sesją, co zapewne też zauważycie :).

Garmin i moja włochata ręka
Garmin Forerunner 735xt i moja włochata ręka 🙂
Garmin Forerunner 735xt i ręka Agniesi
Garmin Forerunner 735xt i rączka Agniesi 🙂

2. Garmin Forerunner 735xt - pierwsze wrażenie

Jednym z czynników dla którego kupiliśmy Garmin Forerunner 735xt był jego wygląd. Zegarek jest lekki i smukły. Zaprojektowany w prostej konwencji, bez niepotrzebnych bajerów wizualnych, dzięki czemu wygląda bardzo profesjonalnie i elegancko. Idealnie leży na ręku mężczyzny jak i kobiety. Moim zdaniem Garmin zdecydowanie przebija inne marki pod względem designu, no może Suunto jest jeszcze ciekawą opcją. 

Czas na trochę szczegółów:

 • Pasek zegarka jest niesamowity, miękki w dotyku, ledwo wyczuwalny na ręce, a dodatkowo tak wytrzymały, że po roku użytkowania nie widać na nim najmniejszej skazy. Na zegarku Agnieszki można zauważyć minimalne ryski, ale jest to kompletnie niewidoczne.
 • Koperta mojego zegarka jest również w nienaruszonym stanie.
 • Szybka – Na szybce mojego zegarka nie widzę zadrapań natomiast u Agnieszki są 3 minimalne ryski, które w żadnym stopniu nie utrudniają korzystania z urządzenia (nie wiem, co ona robi z tym zegarkiem? :)). W niektórych recenzjach można przeczytać, że na wyświetlaczu szybko widoczne są smugi i ślady palców. Ja osobiście ich nie widzę nawet jak specjalnie dotykam palcem po wyświetlaczu, odciski są dla mnie niemal niezauważalne. 
 • Tarcze zegarka są elektroniczne, więc możemy je sobie dowolnie zmieniać w zależności od preferencji. Przykładowo inną tarczę możemy używać w ciągu dnia, a inną na spotkaniu biznesowym. Ja osobiście używam jednej i tej samej do każdej okazji. Wydaje mi się uniwersalna i nie bardzo chce mi się ją zmieniać (może z lenistwa :P).
 • Waga 44g jest bardzo wielkim osiągnięciem i bardzo rzadko spotykane dla tak dobrze wyposażonych zegarków. Praktycznie nie czuć go na ręce, często można zapomnieć, że w ogóle się go nosi.
 • Interfejs jest bardzo czytelny i intuicyjny. Nie mając wcześniej doświadczeń z tak zaawansowanymi zegarkami praktycznie od razu byłem w stanie dotrzeć do interesujących mnie funkcji. Bardzo dużym plusem zegarka jest to, że wszystkie informacje na nim są bardzo dobrze widoczne zarówno w dzień jak i w nocy.
profil zegarka Garmin Forerunner 735xt
Profil zegarka Garmin forerunner 735xt
Garmin Forerunner 375 z innej perspektywy
Garmin Forerunner 735 z innej perspektywy

3. Bateria i mój komentarz

W specyfikacji mamy podane takie parametry:

 • 24 godziny na baterii w trybie UltraTrec (bez optycznego pomiaru tętna) – jestem w stanie w to uwierzyć, aczkolwiek nie sprawdzałem.
 • do 14 godzin w trybie aktywności z GPS i optycznym pomiarem tętna – Potwierdzam! Podczas wypadu do Karpacza z Agnieszką, jednego dnia wybraliśmy się na trasę szczytami Karkonoszy (Szrenica -> Śnieżka).  Rejestrowaliśmy cały trekking naszymi zegarkami, który zajął nam więcej niż już 7h, a baterii zjadło jakieś 50-53%. I własnie za to podziwiam Garmina i ten model.
 • do 11 dni w trybie zegarka ze śledzeniem aktywności, powiadomieniami z telefonu i optycznym pomiarem tętna – Jest to realne, teraz ciężko mi powiedzieć, bo raczej rzadko mam tydzień bez żadnego treningu, ale wiem, że zegarek bez problemu trzyma mi powyżej tygodnia bez ładowania. Dodam tylko, że do pełna ładuje się bardzo szybko, bo w 30-40 min. 

4. Pomiar tętna

Garmin Forerunner 735xt - nadgarstkowy pomiar tętna
Nadgarstkowy pomiar tętna w Garmin Forerunner 735xt

Garmin Forerunner 735xt dzięki technologii Garmin Elevate ma wbudowany nadgarstkowy pomiar tętna. Moim zdaniem świetnie sprawdza się w pomiarze codziennej aktywności, spalonych kalorii, orientacyjnego tętna w ciągu dnia itp. Jeżeli chodzi dokładny pomiar w trakcie treningu to moim zdaniem bez specjalnej opaski na klatkę piersiową się nie obejdzie. Pomiar z czujników nadgarstkowych nie dorównuje tym z opasek na klatkę piersiową niezależnie od producenta. Opaska daje możliwość szybciej i dokładniej zmierzyć tętno podczas treningu szczególnie gdy trenujemy interwałowo oraz posiada wiele innych funkcji – moja opaska która jest najprostszym modelem a już dodaje do zegarka ciekawe funkcjonalności.

 

Garmin HRM-RUN:

 • Rytm — liczba kroków na minutę
 • Odchylenie pionowe — wysokość odbicia podczas biegu; wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach
 • Czas kontaktu z podłożem — czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu (mierzony w milisekundach).
 • Bilans czasu kontaktu z podłożem — wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu (wyświetlany w procentach); np. 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo.
 • Długość kroku — odległość od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego mierzona w metrach.
 • Odchylenie do długości — stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku (wyświetlany w procentach); niższa liczba zazwyczaj oznacza lepszą formę.

Co istotne w zimę prawdopodobnie niemożliwym będzie zmierzenie sobie tętna samym zegarkiem, gdyż z reguły będzie on na ubraniu. Osobiście zawsze używam opaski do treningów jeżeli zależy mi na dokładnym pomiarze tętna, z resztą Agnieszka też taką ma 🙂 (a dokładnie Garmin HRM-RUN ). 

Bardzo prostą, dostępną w większości zegarków sportowych funkcją, którą uwielbiam i monitoruję niemal na każdym treningu aerobowym są strefy tętna. Dzięki opasce, mam dokładny wgląd w strefie w jakiej się znajduję. Informuje mnie czy powinienem zwolnić, czy przyśpieszyć w zależności od celu jaki obieram sobie na treningu. Funkcja ta może przydać się też na zawodach lub biegach ulicznych żeby przypadkiem nie przesadzić. Wiadomo, zdarzają się przypadki osób o wielkim charakterze ale niestety mniej sprawnym sercu co później kończy się interwencją służb medycznych.

Domyślny ekran pomiaru tętna w trakcie treningu w Garmin Forerunner 735xt. - zdjęcie trochę zakłamuje, bo jakość wyświetlania na ekranie jest dużo lepsza niż na powyższym zdjęciu

5. GPS, GLONASS

Zacznę od tego, że Forerunner 735xt łapie sygnał GPS momentalnie, bo w zaledwie od 2 do 5 sekund po włączeniu opcji treningu. Także nie muszę czekać na start treningu po kilka, a czasami kilkadziesiąt minut jak w niektórych innych zegarkach innych firm w tym np. Suunto (oczywiście mówię na podstawie recenzji które oglądałem na youtube nie z doświadczenia, a modelu Suunto nie pamiętam). Uważam to za ogromny sukces Garmina. Jako, że trenuję amatorsko i przy treningach np. biegowych nie interesuje mnie, aż tak bardzo czy przebiegłem idealnie równo 5 km i ile mi to zajęło – takie detale weryfikuję na zawodach i biegach ulicznych. Ważniejsze dla mnie żeby zegarek był w kilka sekund gotowy do pracy i faktycznie tak jest. 

Widać, że Garmin Forerunner 735xt nie odwzorowuje idealnie przebytej trasy. Posiłkując się recenzjami innych osób widzę, że ma się całkiem dobrze w porównaniu do innych zegarków. Wypadł lepiej niż polar V650 i ciut gorzej niż polar V800. Była to różnica do 100 m przy ok. 10 km biegu/jazdy na rowerze. Jak dla mnie i na moje potrzeby jest to bardzo do zaakceptowania.

Bardzo Ci zależy na niemal idealnym pomiarze dystansu? Często w lasach/parkach/stadionach itp. mamy oznaczone trasy ze znakami  informującymi o przebytym dystansie. Idź na taką trasę, zatrzymaj zegarek po przebiegnięciu konkretnego dystansu i sprawdź wszystkie parametry poza dystansem na zegarku 🙂

Garmin Forerunner 735xt - gps
GPS łapie momentalnie jeszcze zanim zdążymy wybrać rodzaj treningu

6. Odczyt parametrów treningu i codziennej aktywności

Garmin Forerunner 735xt jest niezwykle czytelny, nie tylko za sprawą wyświetlacza. Sam interfejs jest zaprojektowany jest tak, że dostęp do wszystkich interesujących nas parametrów treningowych (HR, dystans całkowity, średnie tempo, dystans i czas okrążenia oraz wiele innych) podczas wszelkiego rodzaju aktywności mamy niezwykle wygodny i przejrzysty. Możemy również samodzielnie dostosować swoje ekrany w aplikacji Garmin Connect oraz bezpośrednio w zegarku w ustawieniach aktywności

Garmin umożliwia nam automatyczną synchronizację z aplikacją mobilną Garmin Connect. Są one bardzo dopracowane i przejrzyste. 

Kilka funkcjonalności aplikacji mobilnej:

 • Najważniejsze statystyki bardzo czytelnie przedstawione w kolorowych kartach.
 • Szczegółowe dane odnośnie odbytych treningów.
 • Garmin Coach – bezpłatne plany treningowe.
 • Możliwość spersonalizowania pulpitu, żeby wyświetlały się tylko statystyki, z których korzystasz.
 • Zestawienie aktywności z ostatnich 7 dni.
 • Można łączyć się z innymi użytkownikami, robić wyzwania lub wzajemnie się motywować.
 • Statystyki dotyczące jakości i długości poszczególnych faz snu.
 • Możliwość zmiany ekranu w zegarku.
 • i inne…
Aplikacja mobilna Garmin Connect
Przykładowy widok aplikacji mobilnej Garmin Connect na Adroida

Aplikacja desktopowa daje nam szereg dodatkowych możliwości:

 • Zabawne jak np. rywalizacja ze znajomymi na ilość oznak lub poziom konta (odznaki zdobywa się za ukończone zadania).
 • Rekordy osobiste
 • i wiele innych…
Jeżeli ciekawi Cie prezentacja statystyk treningowych w aplikacji desktopowej zapraszam do zerknięcia na mój przykładowy trening – marszobieg (18.09.2018).

7. Ciekawe funkcje, o których nie wspomniałem, a warto...

 • Garmin Forerunner 735xt umożliwia również synchronizację powiadomień z telefonu. Dzięki temu mamy dostęp do powiadomień jak i podgląu treści maili/smsów itp. z poziomu zegarka. Mi ta funkcja osobiście się nie przydaje, ale Agnieszka korzysta z niej non stop :).
 • Wodoszczelność w klasie 5 ATM – gdzieś przeczytałem, że chroni przed zachlapaniem, można się kąpać, ale do basenu już nie można 😀 My z Agnieszką nosimy zegarki 24/7 również do kąpieli i na basenie. Wszystko działa idealnie.
 • Garmin Forerunner 735xt jest zegarkiem multisportowym. Głównie przeznaczonym do triathlonu (bieganie/kolarstwo/pływanie). Natomiast znajdziemy tu różne programy aktywności, takie jak: wędrówka, gra w golfa, jazda konna i wiele, wiele innych. Wracając do trzech głównych dyscyplin muszę przyznać, że z biegania i kolarstwa jestem bardzo zadowolony, natomiast z poprawnym mierzeniem przepłyniętego dystansu na basenie miałem problemy. Czytałem o tym trochę w internecie i ludzie jakoś sobie chwalą tą funkcjonalność za dokładność i poprawne działanie, dlatego zakładam, że po prostu nie potrafiłem jej poprawnie skonfigurować. Spróbuję przed najbliższym basenowaniem do tego przysiąść 🙂
 • Zegarek sam szacuje Twoje tętno maksymalne na podstawie treningów oraz danych z profilu, który tworzysz logując się do aplikacji.
 • Alarm wibracyjny.
 • Dosyć wyraźny sygnał dźwiękowy po osiągnięciu treningowego celu lub przebiegnięciu konkretnego dystansu. Bardzo cenię sobie tę opcję mimo, że wydaje się bardzo standardowa.
 • Opcja planowania treningów – W aplikacji Garmin Connect możemy zaplanować sobie własne treningi lub ściągnąć już przygotowany przez kogoś. Możemy uwzględnić rozgrzewkę, interwały itp. Zegarek bardzo dobrze sygnalizuje nam rozpoczęcie kolejnego etapu treningu, dzięki czemu wiemy kiedy zaczyna lub kończy się szybki bieg, a kiedy wchodzi marsz. Sam rzadko używałem tej opcji, ale pisząc tę recenzję zrozumiałem ile przez to straciłem!
 • W domyślnej konfiguracji zegarek w trosce o Twoje zdrowie wykrywa kiedy jesteś w bezruchu np. siedzisz za biurkiem. Jeżeli trwa to niebezpiecznie długo (powyżej 1h) zegarek zawibruje i strzeli komunikatem o treści 'RUSZ SIĘ!'. Jest to bardzo pomocne, wytwarza u nas nawyk regularnego ruchu, który jest zbawienny dla naszego kręgosłupa. Niby taka mało znacząca funkcja, a jestem jej wdzięczny jak mało której :). Ze śmiesznych sytuacji mogę wspomnieć, że podczas pobytu np. w kinie po kilkudziesięciu minutach oglądania filmu, w tym samym momencie zegarek mój i Agnieszki daje sygnał dźwiękowy oraz oba wibrują. Zawsze się z tego śmiejemy, bo rozumiemy, że Garmin o nas dba no, ale w trakcie seansu na spacerek się przecież nie wybierzemy 😀
 • Jest też funkcja kursów (nawigacji po wyznaczonej trasie) – nie używałem tej opcji jeszcze, ale wiem, że istnieje. Pozwala nam zaprojektować w aplikacji trasę, którą chcemy przebyć. Po synchronizacji z zegarkiem i rozpoczęciu treningu na tarczy pojawi nam się mapka, którą będziemy mogli się sugerować w trakcie jazdy/biegu, dodatkowo przy skrętach i ogólnie zmianie kierunku ruchu Garmin wyda sygnał dźwiękowy żebyśmy przypadkiem takiego zakrętu nie ominęli.
 • Krokomierz – niby jest już niemal w każdym telefonie i nie tylko, ale na tym zegarku przynajmniej czuję potrzebę spełnić dzienny limit kroków 🙂
 • Warto wspomnieć o trybie pracy UltraTrac – jest bardzo przydatny przy długich wędrówkach pieszych (w ciągu każdej minuty nawigacja satelitarna pracuje przez okres 15 sekund, a przez kolejne 45 sekund jest wyłączona), który pozwala wydłużyć czas pracy na baterii kosztem dokładności pomiaru tempa i zapisu śladu.
 • komunikacja ANT+ i Bluetooth Smart.
 • i wiele innych…
Garmin Forerunner735 - domyślny ekran przed rozpoczęciem treningu
Domyślny ekran przed rozpoczęciem treningu

Podsumowanie

Moim skromnym zdaniem Garmin Forerunner 735xt jest zegarkiem wartym swojej ceny, która aktualnie wynosi już poniżej 1300 zł w wersji bez paska, ale zapewne będzie można niedługo dostać go jeszcze taniej. Jeżeli dobrze pamiętam my daliśmy za swoje powyżej 1700 zł z najprostszym paskiem biegowym. Posiada dużo funkcji, które w ogromnej większości są naprawdę dopracowane. Osobom uprawiającym triathlon (bieganie, rower, pływanie), bo dla takich osób ten zegarek jest dedykowany, powinny być z niego bardzo zadowolone niezależnie czy mówimy o amatorach czy zawodowcach. 

Jedynym minusem jaki mogę znaleźć w tym modelu jest brak wysokościomierza barometrycznego przez co zegarek całkiem znacząco zakłamuje aktualną wysokość n.p.m, na której się znajdujemy. W przypadku Śnieżki było to chyba nawet około 60 metrów. 

Wygląd niestety ma znaczenie również w przypadku zegarków sportowych. Model 735xt jest piękny w swojej prostocie, uniwersalny i tak jak wspomniałem wcześniej używam go w życiu codziennym, nie zdejmuję go do kina, na imprezach, nawet towarzyszył mi na weselach. Jest też bardzo lekki.  Jesteś entuzjastą innych dyscyplin sportowych, w których istotny jest dokładny pomiar wysokości? A moze chcesz zegarek bardziej multisportowy? Warto uderzyć w serię Fenix Garmina lub po prostu poszukać czegoś innego od innych producentów :). Mam nadzieję, że czytanie tej recenzji nie było dla Ciebie stratą czasu. Jeżeli masz jakieś pytania napisz je w komentarzu na pewno odpowiem. 

Podziel się postem! :)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email