AktywnaParka - Bieg Niepodległości 2018

30. Bieg Niepodległości 2018 Warszawa – Aktywna Parka

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Czyli dlaczego wzięliśmy udział w biegu.

Po tytule można domyślić się, dlaczego wzięliśmy udział w „Bieg Niepodległości 2018”. Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to jedno z najważniejszych — jak nie najważniejsze święto Państwowe ze wszystkich. Dodajmy do tego, że jest to już setna rocznica, co dodatkowo nadaje wyjątkowości dla tego dnia. Przeszło 100 lat temu nasi przodkowie wywalczyli dla nas wolność. Wykazali się najwyższą odwagą i bohaterstwem, często tracąc życie w walce z okupantem. Dzięki nim nasz kraj istnieje, a my jesteśmy wolni i mamy to, co mamy (nie zawsze jest tak, jak być powinno, ale nie będziemy rozwodzić się o polityce :P).

Naszym zdaniem, prawdziwi Polscy patrioci powinni przynajmniej w ten dzień pokazać swoją postawą bądź czynami, że trud powstańców nie poszedł na marne. My w tym celu wybraliśmy się na 30. Bieg Niepodległości 2018.

Bieg Niepodległości 2018 - przed startem

Z domku wyjechaliśmy troszeczkę „spóźnieni”, później okazało się, że jednak byliśmy o wiele za wcześnie… W każdym razie bieg zaczynał się o 11:11. Udało nam się dojechać na parking w Arkadii przed 11, ale przynajmniej 15 min szukaliśmy miejsca. Tutaj nie będziemy narzekać, bo zdajemy sobie sprawę z trudności zapewnienia miejsca parkingowego dla 20 tysięcy osób :).

Około 11:16 udało nam się dotrzeć pod główne wejście do Arkadii, gdzie czekał na nas już Fabian. Następnie razem ruszyliśmy na linię startu. Ostatecznie wystartowaliśmy po 11:50, czyli jak my startowaliśmy, niektórzy kończyli już 10-kilometrowy bieg… :).

AktywnaParka - Bieg Niepodległości 2018

Start! I ruszyli...

Ruszyliśmy w jednej z ostatnich fal. Otaczał na tłum osób, ale wszyscy byli uśmiechnięci, pozytywni. Na prośbę organizatora stworzyliśmy jedną wielką biało-czerwoną flagę, a wyglądało to, co najmniej bajecznie. Trasa przebiegała od ulicy Stawki — dalej prosto aleją Jana Pawła II — przez rondo ONZ — przy dworcu centralnym przez wiadukt i dalej prosto ulicą Tytusa Chałubińskiego przechodzącą w aleję Niepodległości. Przy Rakowieckiej był skręt z powrotem tą samą trasą do mety. Najlepszy widok był, kiedy przebiegaliśmy przez wiadukt przy dworcu centralnym — niekończący się biało-czerwony sznur osób… Dodaliśmy poniżej film, który mamy nadzieję, lepiej zobrazuje to, o czym mówimy.

Po kilkuset metrach podzieliliśmy się na 2 ekipy. Jedną tworzył Adam, który pobiegł troszeczkę szybciej, w drugiej została Agnieszka i Fabian. Adam w trakcie biegu nagrywał przebieg imprezy, a mimo to udało mu się osiągnąć czas 57:29. Agnieszka z Fabianem biegli razem do samego końca wykręcając nową życiówkę dla Agnieszki – 1:08:25.

Video-relacja z biegu 🙂

Bieg Niepodległości 2018 - recenzja

Bieg Niepodległości 2018 bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Organizacja była na przyzwoitym poziomie. Praktycznie do niczego nie można się przyczepić. Polecamy tę imprezę i prawdopodobnie będziemy tam za rok :). 

Organizacja imprezy
85%

Bieg Niepodległości 2018 był dobrze zorganizowany. Możliwość zaparkowania przy Arkadii jak najbardziej na plus. Jeżeli mielibyśmy szukać na siłę minusów, to byłyby to:
1. Trochę zbyt długie odstępy czasowe między falami. My wystartowaliśmy przeszło 40 min po rozpoczęciu biegu, a wcale nie byliśmy ostatnią falą. Myślimy, że dałoby radę to trochę przyspieszyć.
2. Mało ochrony i policjantów szczególnie na przejściach dla pieszych.
(ADAM): Domyślam się, że to przez ostatnio modne strajki. Niestety skutkowało to częstymi „przebieżkami” ludzi z jednej strony ulicy na drugą tuż przed nosami biegaczy. 500 metrów przed końcem trasy, biegacz myśli już tylko o dotarciu do mety. A tu niespodzianka, facet wszedł mi prosto pod nogi, co skończyło się jego staranowaniem przeze mnie (nie dało się temu zapobiec), zbluzganiem przez część biegaczy i małym karambolem na trasie. Mam nadzieję, że ten Pan zapamięta tę lekcję i następnym razem poczeka kilka sekund dłużej, aż będzie sposobność do przejścia.

Atmosfera na biegu - jak na bieg uliczny
100%

Tak jak pisaliśmy wcześniej, ilość uczestników, ich pozytywny nastrój czy nawet widok długiego biało-czerwonego węża składającego się z setek jak nie tysięcy osób. Było to coś niesamowitego. Prawdziwą wisienką na torcie były osoby bijące brawa, motywujące i przybijające piątki na trasie. Nie pamiętamy, żeby kiedykolwiek było tak dużo osób czynnie dopingujących podczas biegu. Wszystko to wystarczająco zapełnia lukę w braku dodatkowych zespołów grających, ponieważ ciągle czuliśmy wsparcie od kibiców. Miłym elementem były rozdawane krówki na około 4-tym kilometrze 🙂

Jakość/cena
100%

Tutaj bardzo korzystnie. 65 zł zapłaciliśmy za pakiet, który zawierał bluzkę, kupony promocyjne do kina i 4F, całkiem fajną saszetkę na drobiazgi itp. Co ciekawe, cena zawierała przesyłkę pocztą do domu :). Jedynym problemem jest fakt, że pakiety szybko znikają. Już po kilku dniach 20 tysięcy pakietów na Bieg Niepodległości znajduje swoich właścicieli niezależnie od edycji biegu.

Czy warto brać udział w biegu niepodległości?

Zdecydowanie. Udział w Biegu Niepodległości może być przez wielu (przykładowo przez nas) traktowany jako hołd dla powstańców. Chociażby z tego powodu warto wziąć w nim udział. Abstrahując od okoliczności, bieg sam w sobie jest wart „zaliczenia” ze względu na swoją wyjątkowość. Trzeba to po prostu przeżyć, żeby zrozumieć.

AktywnaParka - Bieg Niepodległości 2018

Podziel się postem! :)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email